Patrząc wstecz: R. Kelly – „I Wish” (2000)

Choć osoba R. Kelly’ego kojarzona jest przez znakomitą większość słuchaczy głównie z rozerotyzowanymi, pozbawionymi dwuznaczności piosenkami, artysta ma w repertuarze także utwory zdające się odkrywać jego drugą, wrażliwszą naturę.

Kompozycja I Wish znalazła się na czwartym solowym krążku artysty i niespodziewanie została mianowana pierwszym singlem promującym TP-2.com. Jakże niepodobne było oblicze R. Kelly’ego w tej popowo-gospelowej balladzie, tak odmienne od wizerunku monotematycznego gracza w innej, niemniej znanej produkcji pochodzącej z tegoż samego wydawnictwa, zatytułowanej Feelin’ on Yo Booty.

Szybko okazało się, że I Wish to istny strzał w dziesiątkę. Któż bowiem nie stracił kiedyś bliskiej sercu osoby? Piosenka pierwotnie dedykowana zmarłej matce oraz przyjaciołom R. Kelly’ego, prędko stała się hymnem ludzi borykających się ze stratą, tak powszechną zwłaszcza wśród czarnej społeczności Stanów Zjednoczonych, których członkowie w latach 90 ginęli niezauważenie każdego dnia w beznadziejnych i bezsensownych gangsterskich porachunkach. I Wish szybko i na długo podbiło amerykańskie listy przebojów, dając R. Kelly’emu kilka nagród w tym m.in. wygraną w Soul Train Music Award w 2001 roku.

Autor: Funky Fox