Afropaty: Pete Brown feat. Betty Wright – „Dance With Me”

Pete Brown, czyli jedna z istotnych postaci muzyki rozrywkowej lat 70 i 80, która nieszczęśliwie zaginęła w odmętach historii dziś będąc (zwłaszcza) dla europejskiego słuchacza wyłącznie niewiele mówiącym nazwiskiem.

Urodzony w małym miasteczku Blue Island Pete Brown, jako dwudziestokilkuletni młodzieniec przejawiał szczerą fascynację w tworzeniu muzyki w… swoim własnym pokoju. To w otoczeniu szkolnego biurka, szafek i łóżka, na niewielkim metrażu, młody Pete rozpoczynał swą wielką przygodę z muzyką, która przynieść mu miała miliony dolarów zysku oraz późniejszą współpracę z samą Madonną, dla której Brown stworzył gigantyczny przebój Material Girl.

Choć bez wątpienia największym i najpopularniejszym hitem artysty pozostaje Do Ya Wanna Get Funky With Me, ma on na swoim koncie także szereg innych, fenomenalnych nagrań. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nagranie Dance With Me z 1978 roku. W utworze wokalnie udzieliła się niezrównana Betty Wright, która całości dodał unikatowego smaczku i przyłożyła rękę (czy też głos) do szeregu nominacji, które artysta otrzymał za ten właśnie szlagier disco.

Pete Brown to osobistość znana doskonale DJ-om oraz Amerykanom starszego pokolenia, którzy lata temu byli żywo zainteresowanych muzyką rozrywkową. Dla młodszych słuchaczy, ze szczególnym uwzględnieniem Europejczyków, a już – mój boże! – zwłaszcza Polaków, nazwisko to pozostaje niemal całkowicie nierozpoznawalne. Warto nadrobić zaległości i zapoznać się z szerszą twórczością pana Browna, do czego mobilizującym bodźcem będzie – mam nadzieję – utwór Dance With Me.

Autor: Funky Fox