Patrząc wstecz: The Roots feat. Erykah Badu – „You Got Me” (1999)

Rewelacyjny album Things Fall Apart przyniósł imponującą listę hitów. Nie ulega jednak wątpliwości, że najjaśniejszym punktem krążka do dnia dzisiejszego pozostaje piosenka You Got Me.

To właśnie album z 1999 roku jest dziełem przełomowym, dzięki któremu kariera The Roots nabrała oszałamiającego rozpędu (o całym krążku pisał ostatnio Witalij z U Call That Love w naszym wspólnym, cotygodniowym cyklu Płytoteka dorosłego człowieka). Na płycie znalazła się pokaźna liczba prawdziwie zacnych gości, w tym uwielbiana, mająca wówczas za sobą dwa wydane albumy, Erykah Badu. Swój występ w You Got Me zaliczyła jednak nieco przypadkowo. Współautorką piosenki była bowiem Jill Scott i w pełni zasłużyła sobie na wokalną obecność w tejże. Na nieszczęście, w owym czasie artystka była – wedle włodarzy MCA Records – zbyt mało rozpoznawalna by dotykać się refrenu, w związku z czym, przyjemność ta (dość niesprawiedliwie, trzeba przyznać) przypadła Badu.

You Got Me to utwór szybko wpadający w ucho, inteligentny i – zarówno lirycznie jak i muzycznie – nietuzinkowy. The Roots w najlepszej formie, bawiący się słowami w absolutnie mistrzowski sposób oraz Erykah, rewelacyjnie wtapiająca się w muzyczną aurę i śpiewająca prawdopodobnie najlepszy refren ’99 roku w rapowym tracku. Grammy, które You Got Me zdobyło w kategorii Best Rap Performance by a Duo or Group było ostatnią, dopełniającą wisienką na torcie. Cofnijmy się zatem o trzynaście lat i przypomnijmy sobie, jak wówczas wyglądał mainstreamowy rap.

Autor: Funky Fox