Patrząc wstecz: Smokey Robinson – „Just To See Her” (1987)

Choć niewątpliwy szczyt artystycznej formy Smokey Robinsona przypada na lata 70, również pod koniec ósmej dekady XX wieku artysta z Detroit potrafił stworzyć powszechnie oklaskiwany przebój.

Piosenka Just To See Her pochodzi z albumu One Heartbeat będącym w zasadzie krążkiem jednego utworu. To właśnie ta singlowa kompozycja z 1987 roku przyniosła Robinsonowi statuetkę Grammy w kategorii najlepszego męskiego wykonania r&b. Artysta od lat związany z legendarną wytwórnią Motown wciąż grał swoją muzykę, nie siląc się na udziwnienia czy flirty z rozkwitającym wówczas new jack swingiem.

Just To See Her (dziś klasyfikowana bardziej do popu niż r&b) doceniona została nie tylko przez krytyków ale przede wszystkim przez amerykańskich słuchaczy. To dzięki ich głosom utwór uzyskał pierwszą pozycję na billboardowym Adult Contemporary, drugą na R&B Chart oraz ósmą na Billboard Hot 100. Smokey jako stary wyjadacz oraz autor niezliczonej ilości piosenek dla siebie oraz innych artystów, od lat wiedział jaki jest przepis na hit. I przyznać mu trzeba, że kiedy tylko chciał, potrafił takowy wysmażyć.

Autor: Funky Fox