Recenzja: Night Marks Electric Trio – „Night Marks Electric Trio EP”

NMET-500x498

Spragnieni pierwszorzędnej fuzji hip-hopu z soulem, okraszonej elektroniczno-jazzowym zacięciem? Z odsieczą nadchodzi Night Marks Electric Trio.

Night Marks Electric Trio to pochodzący ze stolicy Dolnego Śląska kolektyw muzyczny, którego szeregi tworzy trzech utalentowanych muzyków: basista Adam Kabaciński, bezbłędnie radzący sobie z klawiszami Marek Pędziwiatr oraz sygnujący swym nazwiskiem brzmienie beatów i sampli, Piotr Skorupski. Wydawnictwo Night Marks Electric Trio EP, będące debiutancką EPką zespołu, to niespełna półgodzinny prztyczek w nos skierowany dla tych, którzy z rezerwą podchodzą do okołosoulowej muzyki z rodzimego podwórka.

Mimo że EPka jest pierwszym dziełem grupy, to chłopaki już przed jej premierą mogli pochwalić się imponującą listą odnotowanych sukcesów. Wszak koncerty za granicą, występy w radiu i telewizji, czy support przed królem alternatywnego soulu, Bilalem, nie są powszednimi osiągnięciami niemalże nowicjuszy.

Już otwierające cały zestaw Intro daje wyraźny znak, że możemy spodziewać się materiału, podczas zapoznawania się z którym pokiwamy głową w jego rytm jeszcze nie raz. Potem jest już tylko lepiej. Walk Inside Your Dream z gościnnym udziałem wokalisty AB, którego możecie kojarzyć ze współpracy z Black Milkiem czy Slum Village, klimatem i wokalem przywodzi na myśl nagrania z pierwszego albumu nieocenionego i wspomnianego już Bilala. Jednak najjaśniejszym, a jednocześnie niejako newralgicznym,  punktem całej EPki jest singlowy utwór Glorious Tune, w który swoje rymy wplótł brytyjski raper, Raashan Ahmad. Kawałek można potraktować jako swoistą wizytówkę całego wydawnictwa, bowiem usłyszymy tutaj wszystko to, co najlepsze muzycznie do zaoferowania mają artyści. W kolejnym numerze (Leki) – który nie schodzi z playlisty mojego odtwarzacza nadzwyczaj długo –  udział wzięły niegdysiejsze członkinie legendarnego składu Sistars – siostry Natalia i Paulina Przybysz, dziś tworzące wspólnie pod nazwą Archeo. Jest po polsku, eklektycznie, a przede wszystkim intrygująco i lirycznie nieco dziwnie, ale czy właśnie za to nie kochamy sióstr? Przyznać trzeba, że ich głosy w połączeniu z graniem Night Marks Electric Trio tworzą mieszankę niezwykłą. Sistars 2.0? Nie pogardziłbym. EPkę wieńczy remiks Glorious Tune w wykonaniu samego IAMNOBODI.

Kilka dni temu zastanawiałem się, który z wydanych w tym roku krążków zasługuje na to, by móc potraktować go jako „polski towar eksportowy”. Teraz już wiem, że wybrałbym EPkę muzyków z Wrocławia. Night Marks Electric Trio, proszę o więcej.

Night Marks Electric Trio
Night Marks Electric Trio EP
U Know Me Records, 2014

Autor: Piotr Bućkun